Dijital Baskı

Birçok farklı materyal üzerine direkt yada dolaylı olarak , büyük dijital baskı makinalarında yapılabilen baskıya dijital baskı denilmektedir.

Folyo Üzeri Dijital Baskı : Açıkhava reklamcılığında en sık kullanılan materyallerden biri olan folyo arkası yapışkanlı ve üzerine direkt baskı yapılabilen bir reklam ürünüdür. Baskı folyosunun orjinal rengi beyazdır , mat ve parlak olarak 2 çeşidi vardır. Cam ,duvar gibi alanlara direkt uygulamaya elverişlidir. Opak folyonun dışında şeffaf folyo üzerine de direkt baskı yapılabilmektedir.Şeffaf folyo aynı zamanda koruma amaçlı laminasyon malzemesi olarakta kullanılabilir.

 

Vinyl Branda Baskı : Piyasada branda olarak bilinen vinyl de direk baskıya müsait bir reklam malzemesidir. Uzakdoğu ve avrupa olmak üzere 2 çeşidi vardır. Küçük ölçekli işlerde uzakdoğu branda kullanılırken , uzun süre kalıcı olması gereken işlerde avrupa branda kullanmak gerekir. Avrupa brandanın gramajı daha yüksek ve dokusu daha sıktır. Vinyl afiş olarak kullanılabileceği gibi tabela imalatında da kullanılan bir üründür.

 

One way Vision: Delikli folyo olarak da tanımlanan OWV adından da anlaşılabileceği üzere kendinden delikli bir cam folyosudur. Üzerine direkt baskı yapılabilir. En önemli özelliği ; uygulandığı cam yüzeyde içerden dışarıyı gösterirken dışardan bakıldığında içeriyi göstermemesidir.

 

Dijital baskı günümüz teknolojisinde sadece ofis ve işyerlerinde değil de yaşam alanlarında da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Canvas tablolar , duşakabin kaplamaları evlerde kullanılan dijital baskıya örnek olarak gösterilebilir.

Dijital baskı fiyatları ; ölçüye ve kullanılan mataryele göre farklılık göstermektedir.